Decyzje RPP a wycena aktywów

Decyzje RPP a wycena aktywów

Decyzje RPP a wycena aktywów

W ubiegłym tygodniu poznaliśmy kolejną decyzję Rady Polityki Pieniężnej w zakresie poziomu stóp procentowych w Polsce.

Skutki tych decyzji to nie tylko poziom odsetek od lokat bankowych czy wysokość rat kredytów i pożyczek.

Polityka monetarna ma wpływ na strukturę kapitałową przedsiębiorstw. Działania Rady Polityki Pieniężnej będą miały wpływ na koszt kapitału, pozyskanie finansowania działalności bieżącej i inwestycyjnej, a także na rentowność przedsiębiorstwa, a ostatecznie będzie to warunkować rynkową wartość przedsiębiorstwa. W momencie podwyżki stóp procentowych koszt pozyskania kapitału obcego, np. kredytu bankowego wzrasta, tym samym powodując, że podmioty na rynku muszą płacić większe odsetki od nowych kredytów i ograniczać inwestycje.

Decyzje RPP wpływają na wycenę aktywów danego przedsiębiorstwa. Podniesienie lub obniżenie stóp procentowych ma swoje odzwierciedlenie w rentowności długoterminowych papierów wartościowych, tj. obligacji Skarbu Państwa. W przypadku wyceny aktywów przedsiębiorstwa uwzględnia się tzw. stopę wolną od ryzyka, która oparta jest o rentowność długoterminowych papierów wartościowych. Decyzja o obniżce stóp procentowych przez bank centralny wpływa na spadek rentowności obligacji skarbowych. Obniżenie rentowności powoduje, że ceny aktywów rosną, w efekcie czego wycena rynkowa aktywów – akcji, udziałów, nieruchomości i innych, będzie wzrastać.

Niższa stopa wolna od ryzyka obniża stopę dyskontową, która to jest wykorzystywana do wyceny przyszłych przepływów pieniężnych. W taki sposób wycena aktywów jest wyższa z powodu wyższej wartości bieżącej przepływów pieniężnych. Inwestorzy szukają wyższych stóp zwrotu, a więc przenoszą kapitał do inwestycji, z których mogą czerpać największe korzyści. Skutkiem jest rosnąca cena instrumentów finansowych na rynku.

Kontakt

Co możemy zrobić dla Twojej firmy?
Powiedz nam czego potrzebujesz, a my dostarczymy Ci
najlepsze rozwiązanie.

skontaktuj się z nami