Zbliżający się koniec roku kalendarzowego dla wielu przedsiębiorców oznacza również zakończenie roku obrotowego. Wymaga to podjęcia między innymi działań w kierunku przeprowadzenia testów na utratę wartości określonych klas aktywów, w celu określenia czy nastąpiła w ich przypadku utrata wartości.
Zgodnie z Krajowym Standardem Rachunkowości nr 4 oraz Międzynarodowym Standardem Rachunkowości nr 36 utrata wartości aktywów ma miejsce w przypadku, gdy wartość bilansowa aktywa wykazywana w księgach rachunkowych przewyższa wartość ekonomiczną, którą może uzyskać w drodze sprzedaży bądź użytkowania.
W takiej sytuacji należy dokonać odpisu aktualizującego z tytułu utraty wartości, aby zachować rzetelny obraz funkcjonowania jednostki. Podstawą do braku odpisu jest wartość odzyskiwalna aktywa, która nie jest niższa od wartości księgowej.
Nie rzadziej niż na koniec okresu sprawozdawczego jednostka stwierdza na podstawie wyceny bilansowej, czy istnieją przesłanki z zewnętrznych, jak i wewnętrznych źródeł, na możliwą utratę wartości składnika aktywów.
Test na utratę wartości poprzedzony jest określeniem potencjalnych korzyści ekonomicznych, jakie składnik aktywów może uzyskać. W tym przypadku brane są pod uwagę istotne zmiany rynkowe, prawne, technologiczne, czy gospodarcze.
Wg MSR 36 składnik wartości niematerialnych, w tym goodwill, jest corocznie obowiązkowo poddany testowi na utratę wartości.