Wycena wartości udziału kapitałowego wspólnika występującego ze spółki osobowej - część 2 - wycena metodą majątkową

Wycena wartości udziału kapitałowego wspólnika występującego ze spółki osobowej - część 2 - wycena metodą majątkową

Wycena wartości udziału kapitałowego wspólnika występującego ze spółki osobowej - część 2 - wycena metodą majątkową

Na podstawie wniosków wynikających z analizy przepisów dotyczących wyceny wartości udziału kapitałowego zawartych w art. 65 k.s.h. oraz dostępnego orzecznictwa sądowego i wydanych w tym zakresie interpretacji, w SAWYER stosujemy najczęściej metodę majątkową skorygowanych aktywów netto jako właściwą metodę wyceny wartości udziału kapitałowego wspólnika ustępującego ze spółki osobowej. Procedura takiej wyceny powinna przebiegać w zgodzie z przedstawionym poniżej przykładem.

Wycena metodą skorygowanych aktywów netto - SAN sporządzana jest na podstawie bilansu spółki sporządzonego wg zasad ustawy o rachunkowości lub Międzynarodowych Standardów Sprawozdawczości Finansowej.

Wyceny dokonuje się przy założeniu, iż wycena aktywów i pasywów w bilansie możenie w pełni odpowiadać ich wartości godziwej (rynkowej), w związku z czym koryguje się wartość takich pozycji bilansowych.

W celu wyznaczenia wartości skorygowanych aktywów netto dokonuje się na dzień sporządzenia bilansu przeglądu pozycji aktywów i zobowiązań Spółki pod kątem skorygowania ich wartości księgowej do wartości rynkowej.

W zależności od skali i specyfiki działalności prowadzanej przez spółkę można określić kryteria istotności co do aktywów i zobowiązań podlegających przeglądowi celem wprowadzenia korekt w stosunku do ich wartości księgowej. W szczególności wprowadzone mogą być korekty wynikające z wartości zidentyfikowanych aktywów pozabilansowych lub zobowiązań pozabilansowych.

Podstawowym założeniem przyjętym w modelu wyceny jest kontynuacja działalności, przyjmuje się, że wyceniana spółka dysponuje zorganizowanym i zdolnym do generowania dochodu zestawem aktywów, zasobów ludzkich oraz nie występuje bezpośrednie zagrożenie zaprzestania działalności.

W wycenie należy ujawnić wartość aktywów pozabilansowych, jeśli mają one realną wartość ekonomiczną i mogą wpłynąć na wycenę wartości przedsiębiorstwa. Do zespołu takich aktywów pozabilansowych należą np.:

  1. znaki towarowe, patenty,licencje, jeśli nie były ujmowane w bilansie, ale mają znaczącą wartość,
  2. grunty będące w użytkowaniu wieczystym, ale nie są one ujęte w bilansie,
  3. umowy długoterminowe lub know-how.

Wynik wyceny wartości spółki w metodzie skorygowanych aktywów netto ustalany jest jako różnica pomiędzy sumą wartości skorygowanych aktywów i sumą wartości skorygowanych rezerw i zobowiązań (pasywów spółki z wyłączeniem kapitału własnego).

Więcej o samej wycenie wartości spółki można odnaleźć tutaj lub w kontakcie z naszym zespołem.

Kontakt

Co możemy zrobić dla Twojej firmy?
Powiedz nam czego potrzebujesz, a my dostarczymy Ci
najlepsze rozwiązanie.

skontaktuj się z nami